pomidor

16:05
OGRÓD:


Gdzie, kiedy i jak: sadzimy je w donicy na balkonie, worku z ziemią, gruncie i szklarni. Można zacząć tworzyć rozsadę pomidorów już od końca lutego, ale nie posiadając szklarni czy ciepłego inspektu, posiejmy pomidory na oknie pod koniec marca. Umieszczamy małe pomidory w gruncie dopiero wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków czyli po 15 maja. Sadzonki umieszczaj w ziemi tak, by pierwsze (od korzenia) liście dotykały gleby. Łodyga przeistoczy się w korzeń, a dzięki temu będzie mieć większą powierzchnię pobierania wody. 

Warunki: Wilgotna gleba  w najbardziej nasłonecznionym, ale okrytym od wiatru miejscu. Można je sadzić w donicy na balkonie, worku z ziemią, gruncie i szklarni. By naturalnie je nawieźć pokrzywę (lub żywokost) w proporcji 1kg:10l wody zostaw na miesiąc w zamkniętej butelce, a następnie podlewaj tym pomidory co 2 tygodnie (uwaga – pokrzywę zbierać przed kwitnieniem czyli do połowy maja)

Pielęgnacja: dbaj o to by zawsze miały wilgotną ziemię, susza powoduje pękanie skóry tego warzywa. Obrywaj systematycznie dolne liście - krzaczek pomidorów karłowatych powinien mieć do 5 liści.

Allelopatia: posadź w pobliżu pomidorów pietruszkę, szparagi, seler, cebulę, fasole lub czosnek, dobrze na siebie wpływają i równocześnie chronią przed chorobami i szkodnikami. Jako sąsiadów unikaj: ziemniaków, bobu, rzodkiewek, fenkuła i sałaty.


KUCHNIA:


-przed konserwowaniem pomidorów należy usunąć ich pestki, ponieważ to one sprawiają, że przetwory fermentują

-ich smak to umami, dlatego używając ich w kuchni zawsze dodaj szczypty cukru, żeby go wyostrzyć

-niedojrzałe pomidory umieść w papierowej torbie albo kartonie razem z bananami lub jabłkami, a uwalniający się z nich etylen przyspieszy dojrzewanie. Lub zostaw na noc przy źródle ciepła (kominek, piec, kaloryfer).


-zielonych pomidorów użyj do zrobienia wytrawnego dżemu


 ZUPA KREM Z POMIDORÓW Z MLEKIEM KOKOSOWYM

Potrzebne: cebula, marchewka, czosnek, zioła (liść laurowy, lubczyk, bazylia), dużo pomidorów, najlepiej różne odmiany, mleko kokosowe

W garnku rozgrzewamy tłuszcz, dodajemy posiekaną marchewkę, cebulę i czosnek. Gdy się zeszklą dodajemy liść laurowy i lubczyk. Dodajemy obrane pomidory (można pokroić, by szybciej się rozgotowały) i czekamy aż całkowicie się rozgotują. Następnie dorzucamy szczyptę cukru i mleko kokosowe, gotujemy by zupa zgęstniała. Następnie blendujemy. Bazylie podajemy świeżą do misek - inaczej straci aromat.*


FAKTY I PRAWDY LUDOWE:
  • ikopen (czerwony barwnik) zawarty w pomidorach to antyoksydant neutralizujący wolne rodniki w organizmie. Zapobiega to powstawaniu chorobom nowotworowym
  • po obróbce termicznej, wzrasta ilość likopenu i innych substancji prozdrowotnych
  • bazylia i aksamitki rosnące razem z pomidorami odstraszają atakujące pomidory szkodniki. Korzenie pomidorów pobierają nadmiar wody, przez który mogą gnić korzenie roślin towarzyszących.
  • pomidor w znaczeniu biologicznym to owoc, a dokładniej - jagoda
  • nie przechowuj ich w lodówce – tracą wtedy smak i swoje właściwości
  • jest jednym z warzyw, które dotarło do Europy po odkryciu Ameryki
  • podlewanie pomidorów jest bardzo ważne, ponieważ w 94% składają się z wody


*Moje przepisy to same podstawy, których trzeba użyć. Resztę zostawiam Waszej fantazji lub wynikom wyszukiwania google.

    Obsługiwane przez usługę Blogger.