papaja

19:58

papaja

zbieraj: i susz nasiona papai. Możesz wyhodować z nich roślinę doniczkową lub wykorzystać je w kuchni. W sklepie wybieraj jak najbardziej żółte, lekko miękkie owoce.

smakuj: miąższu oraz nasion. Po przekrojeniu papai, oddziel łyżką nasiona od miąższu. Okrągłe kuleczki mają pieprzny smak, przypominający rzeżuchę, można ich użyć jako przyprawy. Maślany, słodkawy miąższ papai ma dużo pektyn i nadaje się do słodkich przetworów, gąszczy (chutney), salsy czy koktajli. Niedojrzałe wystarczy umieścić w papierowej torbie w temperaturze pokojowej na 2-3 dni, a owoc dojrzeje szybciej.

korzystaj: z papainy zawartej w miąższu i nasionach. Poprawia ona trawienia i usuwa złogi z żołądka. Miąższ może być wykorzystywany kosmetycznie, ma właściwości łagodzące rany i podrażnienia na skórze. (melonowiec właściwy) jest uprawiana w krajach strefy międzyzwrotnikowej. . Tak zwany "owoc aniołów" to źródło beta-karotenu, witaminy C, wapnia oraz żelaza. Nasiona papai usuwamy łyżką, płuczemy, a następnie suszymy. Można używać ich jako zamienniku pieprzu (mają gorzkawo-ostry smak, podobny do rzeżuchy) lub jako suplementu diety. Sok jak i nasiona papai zawierają papainę - enzym podobny do pepsyny, który pomaga rozkładać białka w organizmie. Pomaga oczyścić przewód pokarmowy ze złogów jelitowych i ma działanie bakteriobójcze. Nie poleca się stosowania nasion papai kobietom w ciąży. Polecana dla osób po kuracji antybiotykowej, ponieważ pomaga odbudować właściwą florę bakteryjną organizmu.


Obsługiwane przez usługę Blogger.