aksamitki

12:35

aksamitki

zbieraj: płatki i liście aksamitek od czerwca do przymrozków. Wysiewaj w kwietniu pod osłonami lub w maju do gruntu. Są mało wymagające, ale wrażliwe na mrozy. Trzeba pamiętać o ogławianiu przekwitniętych kwiatów, by ciągle ładnie kwitły. Wysuszone kwiatostany zawierają mnóstwo nasion, które zostawiamy na następny sezon. Istnieje wiele odmian aksamitek - od żółtych po bordowe, dwubarwne, pstrokate, drobne i o mięsistych kwiatach, niskie (od 20 cm) oraz bardzo wysokie (ponad metr). 

smakuj: aromatycznych, ziołowych kwiatów i liści aksamitki. Można doprawiać nią zupy (np.krem z pomidorów), sałatki czy aromatyzować oleje i oliwy. Płatkami można dekorować desery, lemoniady czy główne dania oparte na warzywach w kolorze aksamitek.

korzystaj: z niej w ogrodzie. Aksamitki to niezastąpiony pomocnik przy uprawie pomidorów (i warzyw ogólnie), ponieważ ich zapach odstrasza wiele szkodników grasujących nad i pod ziemią np. mszyce czy nornice. Również są znane pod wieloma nazwami: turki, studenty, byczki czy śmierdziuszki - ze względu na charakterystyczny zapach.
Obsługiwane przez usługę Blogger.