recykling w ogrodzie

16:02
Na co dzień wyrzucamy mnóstwo rzeczy do śmietnika, ale wystarczy użyć swojej kreatywności i od razu znajdziemy dookoła siebie darmowe doniczki, podstawki, rozsadnik czy konewkę. Oto parę porad czego można i w jaki sposób używać.
 • Zapewnijmy naszym roślinom drenaż (np. kamienie, fragmenty potłuczonej glinianej doniczki, piasek, keramzyt) na dnie doniczki. Dodatkowo każda doniczka powinna mieć dziurę, która pozwoli wyciec nadmiarowi wody. Inaczej roślina nam zgnije lub ugotuje się w gorące dni.
 • Korzenie roślin nie lubią słońca, dlatego nie powinno się ich uprawiać w szklanych, przeźroczystych naczyniach jak np. słoiki. Dodatkowo materiały jak szkło czy metal, bardzo szybko się nagrzewają i mogą poparzyć system korzeniowy naszej rośliny.
 • Młode siewki najlepiej nawadniać odstałą wodą, za pomocą zraszacza. Do tego można wykorzystać pojemnik po płynie do mycia okien, uprzednio czyszcząc i płucząc go kilkukrotnie.
 • Siejąc grube i duże nasiona np. dyni, bobu czy cytryny warto je namoczyć w ciepłej wodzie na 24 godziny przed sadzeniem.
 • Nie można pozwolić, by podłoże wyschło w 100% dlatego ważne są podkładki, które magazynują wodę.


co i jak wykorzystujemy?
do wszystkich roślin
 • kartony po napojach: usuwamy bok kartonu, najlepiej wycinając go nożem lub nożyczkami. Wybieramy bok, który znajduje się najbliżej zakrętki. Następnie wypełniamy go ziemią i lekko przygniatamy, żeby ziemia równomiernie rozeszła się po doniczce. W takich kartonach najlepiej wysiewać kwiaty i zioła. Nadadzą się wszystkie typy kartonów
 • kolorowe plastikowe butelki: wykorzystujemy jak kartony. Jednak okrągłe butelki potrzebują podpory lub podwieszenia i przez to są mniej wygodne niż prostokątne kartony. 
 • pojemniki po żywności (np. po maśle, lodach) służą jako głębokie korytka, w których możemy ustawić mini doniczki. Napełniamy je wodą w miarę potrzeby, dzięki temu rośliny same pobierają wystarczającą ilość wody. Z drugiej strony można potraktować je jak większe doniczki. Można do tego wykorzystać np. pojemniki po rybach, mięsie, grzybach, ziołach i warzywach liściowych (roszponka, rukola) czy niektóre pojemniki po owocach, ale pozbawione dziur.
 • pojemniki z grubym wieczkiem: działają jak doniczki z podkładką, robimy dziurę w dnie pojemnika, a wieczka używamy jako tacki. Wykorzystujemy opakowania od np. po dużym twarożku czy po patyczkach do uszu.
 • przeźroczyste butelki po napojach: służą jako mini szklarnie, wystarczy odciąć dno butelki i nakryć nią roślinę. Jeżeli jest to sadzonka rośliny tropikalnej, najlepiej zostawić korek i na całej butelce porobić małe otwory. Przy warzywach ogrodowych wystarczy odkręcić korek i odciąć dół, a następnie umieścić nad rośliną. Tę sztuczkę można też wykorzystać w ogrodzie, po przesadzeniu rośliny do gruntu.Przydają się wszystkie butelki z przeźroczystego plastiku, te małe wykorzystamy na siewki, a większe np. 5 litrowe, do warzyw takich jak dynia czy cukinia
 • worki: wiele warzyw możesz uprawiać prosto z worka na ziemię lub w workach materiałowych. Jeżeli położysz go poziomo, dobrze będą w nim rosły takie warzywa jak pomidory, a pionowo (i stopniowo dosypując ziemi) można uprawiać w nim ziemniaki. Duże worki mogą zastąpić skrzynie czy podwyższone grządki, ale przy obfitym podlewaniu czy deszczu, ziemia może wypływać.
na szybki wzrost
 • kubeczki jednorazowe: to dobre doniczki do silnych roślin, które szybko rosną, takich jak bób, groch czy groszek pachnący. Dobre na krótki czas, jednak nie do wysiewania w nich długo rosnących roślin.
 • rolki od papieru: to małe, ekologiczne doniczki, które umieszczamy w korytku/naczyniu (np. w opakowaniu po rukoli). Następnie wypełniamy je ziemią, uklepujemy ją, dosypujemy  i mamy gotową doniczkę. Szybko wchłaniają wodę, więc najlepiej by cały czas w niej stały. W efekcie, szybko pleśnieją, więc poleca się je do używania roślin, które szybko rosną jak np. sałata. Nadają się rolki od papieru toaletowego lub ręczników papierowych, podobne doniczki można stworzyć samemu za pomocą gazety i np. metalowej puszki
 • torebki po herbacie ekspresowej: to bardzo dobre kiełkowniki, ponieważ herbata (obojętnie jaka) spełnia rolę podłoża, które trzyma wilgoć. Po wykiełkowaniu np. słonecznika w takim woreczku, możemy go przenieść do gruntu wraz z saszetką, która po niedługim czasie sama się rozłoży w glebie. Taką torebkę po zaparzonej herbacie wystarczy lekko naderwać, umieścić w niej nasionko, a następnie przenieść je na jakąś podstawkę i lekko podlać.
 • puszki po konserwach: bardzo szybko się nagrzewają, dlatego jeżeli chcemy uprawiać w nich rośliny, trzeba zapewnić odpływ wody, drenaż a dodatkowo uprawiać w nich gatunki rosnące w półcieniu lub cieniu, czyli większość warzyw liściowych jak sałata, pietruszka naciowa czy szczypiorek. Pamiętajmy również, że z czasem pokrywają się rdzą.
 • skorupki jajek: używamy do roślin, które szybko rosną lub które chcemy podkiełkować. Wyrośnięte sadzonki wsadzamy wraz ze skorupką do ziemi, a ona się rozłoży i odda roślinie cenny wapń.
 • wytłoczki po jajkach: stosujemy podobnie jak rolki od papieru toaletowego. Szybko wchłaniają wodę i nie są zbyt głębokie, więc warto używać ich do kiełkowania małych roślin.
Obsługiwane przez usługę Blogger.