karob

20:40


szarańczyn strąkowy (drzewo) |  karob / chlebek świętojański (owoce)

zbieraj: od sierpnia wysuszone strąki z drzew lub te, które już opadły. Szarańczyn nie rośnie w Polsce, ale możemy go znaleźć dziko rosnący na terenie krajów Europy południowej czy północnej Afryki. Jeszcze świeże i nie w pełni wysuszone strąki, warto zostawić na słońcu przez 2-3 dni.

smakuj: strąki, z których wyrabia się dwa podstawowe produkty — melasę i sproszkowany karob. Melasa z chleba świętojańskiego ma lekki, karmelowy posmak. Można ją stosować zamiast miodu gryczanego, świetnie sprawdza się przy słodkich wypiekach, gorących napojach i jako baza sosów czy marynat. Proszek karobowy wykorzystujemy tak samo, jak sproszkowane kakao — do wypieków czy domowego kakao. Możemy również jeść, a dokładniej żuć, same strąki. Zmielone i prażone, mogą stanowić namiastkę kawy.

korzystaj: z niego jak kakao, dodatkowo pozbawionego alergenów i kofeiny. Jest naturalnym źródłem wapnia, żelaza, magnezu i fosforu. Spożywanie produktów na bazie chleba świętojańskiego poprawia trawienie, wzmacnia odporność i dostarcza tylko naturalnych cukrów. W przeciwieństwie do kakao nie zakwasza organizmu. Szarańczyn należy do tej samej rodziny roślin co warzywa strączkowe — bobowatych. Słowo karat (jednostka masy w jubilerstwie), pochodzi od karobu. Każde z ziaren znajdujących się w strąku waży około 0,2 grama i dlatego też służyły do ważenia kamieni szlachetnych. Uzyskiwana z nasion guma karobowa, jest substancją zagęszczającą oznaczoną jako E410.


Batoniki orzechowo-karobowe
6 łyżek melasy karobowej | 1 łyżka oleju kokosowego | 1 szklanka płatków owsianych | 1/2 szklanki wiórków kokosowych | garść mieszanki orzechów | 1 łyżka siemienia lnianego
Zagotuj melasę z olejem kokosowym. Po zagotowaniu, zdejmij z ognia i chwilę poczekaj. Następnie dodaj płatki owsiane, wiórki kokosowe, siemię lniane i orzechy Przelej wszystko do wyłożonej papierem niewielkiej blachy, zostaw na 15 minut. Rozgrzej piekarnik i piecz w 200*C  przez 15 min. Lub włóż do zamrażarki na całą noc. Gotowe wystarczy pokroić i popakować w sreberka, przechowywać w lodówce.

Obsługiwane przez usługę Blogger.