wawrzyn szlachetny

21:38


zbieraj: dwuletnie, ciemnozielone liście oraz jagody. W klimacie śródziemnomorskim, gdzie wawrzyn rośnie dziko, przyjmuje formę wielkiego krzewu lub drzewa. Jest zimozielony. W naszym klimacie może rosnąć w donicy lub gruncie, jednak na zimę trzeba chować go do domu, ponieważ nie jest mrozoodporny. Roślina ta potrzebuje dużo miejsca, słońca i nie za wiele wody.


smakuj: liści w naparach, zupach czy sosach. Ich twarde liście dodajemy na początku gotowania, ponieważ długo oddają swój smak. Jednak jest ona bardzo intensywny i wystarczy używać 1-2 liści. Wysuszone powinny być zielone i elastyczne, nie szare i kruche. Jagód wawrzynu również używa się jako przyprawy, dodaje do alkoholi, by nadać goryczkę czy do aromatyzowania oleju czy marynat.

korzystaj: z pobudzającego apetyt i wzmagającego trawienie ziela. Z liści i jagód przyrządza się maści pomagające przy bólach reumatycznych. Same owoce służą do produkcji olejku laurowego. Wieńcami z wawrzynu (bez owoców) koronowano głowy odnoszących sukcesy podczas najróżniejszych igrzysk. Wieńce z jagodami (z łaciny bacco) były przeznaczone dla uczonych, a stąd powstało francuskie słowo baccalauréat - odpowiednik polskiej matury.
Obsługiwane przez usługę Blogger.