bób

09:30bób

zbieraj: całe strąki bobu od maja do października.Bób możemy wysiewać jesienią, wczesną wiosną i w dugiej połowie lata. Jest on mało wymagającą rośliną dorastającą do 1-1,5m. Bób siejemy gniazdowo, wrzucając po 2-3 nasiona do gleby. Gdy zawiążą się pierwsze strączki, usuwamy stożek wzrostu. W ten sposób roślina skieruje energię w strąki. Zabiegniemy też rozwojowi mszyc, które lubią tam zakładać swoje kolonie. Gdy strąki zaczną dojrzewać, możemy oderwać pierwsze 3 rzędy liści od samego dołu i między roślinami posiać szpinak, sałatę lub zioła.


smakuj: świeżo łuskanych nasion lub całych strąków. Aromat młodego, jasnozielonego, świeżo obranego bobu jest nieporównywalny z bobem, który dusi się w plastikowych woreczkach. Delikatny bób wystarczy gotować do 5 minut lub dusić na patelni z innymi warzywami. Starszy bób potrzebuje dłuższego gotowania (około 15 minut), a jeżeli mamy problemy z trawieniem, to dodatkowo trzeba go obrać. Wykorzystaj go do zupy krem z szałwią, pasty jajeczno-bobowej, dodaj do hummusu lub makaronu z czosnkiem.

korzystaj: z dużej ilości białka i wartości odżywczych, a przy tym bardzo niskiej ilości tłuszczu. Dzięki wysokiej zawartości błonnika, po spożyciu bobu czujemy się syci, a nasze jelita lepiej pracują. Bób zawiera żelazo, magnez, miedź, witaminę B9 i K. Na bazie substancji zawartych w bobie są produkowane lekarstwa na chorobę Parkinsona. Spożywanie bobu chroni przed rakiem jelit, zapobiega zakwaszaniu organizmu i obniża poziom cukru we krwi. Bób był jednym z pierwszych warzyw uprawianych przez człowieka, dlatego jego ślady znajdowano w siedliskach ludzi z czasów rewolucji neolitycznej, w Egipskich piramidach czy ruinach Troi.
Obsługiwane przez usługę Blogger.