hyzop

11:20

hyzop

zbieraj: ziele hyzopu od czerwca do lipca. Jest to zimozielony półkrzew, który dorasta do 60 cm wysokości. Ścinamy go na początku lipca 10 cm nad ziemią. To sprawi, że hyzop zacznie się krzewić i bujniej rosnąć. Kwitnie on na biało lub fioletowo, a oprócz słonecznego stanowiska nie ma szczególnych wymagań. Lubi ziemię wapienną, żyzną.

smakuj: świeżych lub suszonych liści i kwiatów hyzopu. Jego mocny, charakterystyczny i lekko korzenny smak jest niezastąpiony w kuchni. Można nim aromatyzować wszelkie oliwy, oleje, octy czy dodawać do kiszonek. Dobrze też się sprawdzi przy tworzeniu alkoholi i w doprawianiu ciężkich dań mięsnych, mącznych czy zawierających strączki.

korzystaj: ze szczytów pędów zbieranych na początku kwitnienia. To one zawierają najwięcej substancji czynnych. Spożywanie ziela hyzopu reguluje pracę układu pokarmowego, niweluje wzdęcia, pobudza ruchy robaczkowe jelit i kolki jelitowe. Napary z liści hyzopu pomagają przy chorobach układu oddechowego. Hyzop jest oficjalnie uznany za roślinę leczniczą.
Obsługiwane przez usługę Blogger.