okra

16:08

okra | piżmian jadalny

zbieraj: 3-4 dniowe torebek nasienne okry. Po przekwitnięciu pięknych kwiatów, podobnych do hibiskusa, ta wysoka roślina (dorasta do 1,5 m) wytwarza zielone, przypominające fasolę owoce. Okra pochodzi z Aryki i Azji, dlatego w naszych warunkach najlepiej uprawia się ją w szklarniach. Lubi mokrą ziemię, bardzo wysokie temperatury i pełne nasłonecznienie.

smakuj: zielonych owoców okry. Choć najsmaczniejsze są świeże prosto z krzaka, zebrane parę dni od przekwitnięcia, dojrzałe torebki są bardzo smaczne. Młode można jeść na surowo, starsze okazy poddajemy obróbce termicznej. Można je smażyć, gotować czy piec, najlepiej smakują w daniach orientalnych. Podgrzana okra wydziela kleisty płyn, który zagęszcza sosy i nadaje im smaku.

korzystaj: z bogatej w tłuszcze rośliny, polecanej osobom z chorobą wrzodową. Z jej prażonych nasion można zrobić tak zwaną kawę zbożową. Okra ma bardzo dużo różnych nazw, po angielsku są to palce damy (lady's fingers), gumbo czy bhindi. W sklepie wybieraj miękkie, jasnozielone owoce bez plam, przechowuj maksymalnie 3 dni, bo okra szybko traci na jakości.
Obsługiwane przez usługę Blogger.