naturalne nawozy

15:04

sposób na

nawozy płynne potrzebują od tygodnia do dwóch, by minerały przeszły ze składników stałych do wody. Litrową butelkę zapełniamy w 1/3 produktami stałymi, zalewamy wodą, zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Odstały preparat mieszamy na pół z wodą do podlewania. Nadaje się do roślin domowych.

nawozy stałe  najczęściej umieszczamy je na dnie doniczki lub dołka, w którym ma być posadzona roślina. Długo odżywiają roślinę i powoli oddają jej składniki mineralne. Możemy produkty na nawóz połączyć w pojemniku, dodać do nich odrobinę wody i zblendować/zmielić. Otrzymamy wtedy nawóz o konsystencji papki, który możemy sypać na wierzch ziemi.

gnojówki to bardzo silny nawóz ze zwierzęcych odchodów lub fermentowanych roślin. Wiadro wypełniamy produktami roślinnymi, dociskamy je kamieniem i zalewamy wodą. Odstawiamy na 2 tygodnie. Gdy biała piana fermentacyjna opadnie - gnojówka jest gotowa do użycia, łączymy ją z wodą w stosunku 1:4/1:5 i podlewamy raz na dwa tygodnia. Uwaga, gnojówka jak to gnojówka, wydziela silny, nieprzyjemny zapach, więc produkujemy ją i używamy na otwartych przestrzeniach. Niestety w zamkniętym pojemniku nie dojdzie do fermentacji i nawóz nie będzie tak silny.


produkty na nawóz

skorupki jajek możemy wykorzystać jako nawóz płynny lub stały. Są bogate w wapń, więc wzmacniają strukturę wszelkich roślin. Wysypane wokół np. warzyw zaatakowanych przez ślimaki, odstraszają je.

skórka od banana są bogate w potas, więc przydadzą się wszystkim roślinom kwitnącym i owocującym. Można użyć ich na nawóz płynny, jak i stały.

kawa i herbata ulepszają strukturę ziemi i pomagają utrzymać jej wilgotność. Wykorzystujemy na nawóz stały.

pokrzywa (również: żywokost, mniszek lekarski, wrotycz, skrzyp - najlepiej mieszane) jest idealną rośliną na nawóz stały lub gnojówkę. Jest bardzo silnym nawozem, polecanym do wszystkich roślin. Używamy tylko zielonych części rośliny, bez korzeni.

popiół drzew liściastych czy tytoniowy jest bogaty w potas, a dodatkowo odkwasza ziemię. Polecany na nawóz stały. Wysypany na wierzch doniczki odstrasza robaki i muszki, które się zalęgły w ziemi.
Obsługiwane przez usługę Blogger.