ochrona roślin

14:31

sposób na


mszyce i szkodniki na roślinach: przygotuj czosnek, chili (suszone lub świeże) oraz sodę oczyszczoną. Preparat najlepiej wykonać dzień wcześniej, chociaż spryskanie świeżym również daje efekty. Zagotuj litr wody w czajniku. W tym czasie rozgnieć 4-5 ząbków czosnku i wrzuć razem z łyżeczką chili do np. miski. Zalej gorącą wodą i odstaw do wystygnięcia, najlepiej na noc, by napar był maksymalnie intensywny. Rano przelej płyn do spryskiwacza i dodaj łyżeczkę sody. Spryskuj całą roślinę od góry do dołu, w suche i ciepłe dni. Warto użyć specyfiku nie tylko na roślinie zaatakowanej przez mszyce, ale również prewencyjnie na reszcie roślin. Skutecznie jako oprysk na mszyce działa również gnojówka z pokrzyw, którą znajdziesz tutaj.

ślimaki: zbierz ręcznie, umieść w karmniku dla ptaków, wokół oczyszczonej rośliny wysyp pokruszone skorupki jajek. W ziemi między roślinami zrób niewielki dołek, umieść w nim miskę, a następnie wlej do niej piwo. Oczyszczaj miskę rano i wieczorem, oddając pijane ślimaki do karmnika.

gąsienice: zbierz ręcznie z rośliny, umieść w karmniku dla ptaków, a na koniec opryskaj roślinę preparatem na mszyce lub naparem z ostróżki. Zielę ostróżki zalewamy wodą w stosunku 1:10 i takim preparatem spryskujemy roślinę. Wszystkie opryski wykonujemy w suche, ciepłe dni, najlepiej powtarzając oprysk następnego dnia.

mrówki: są pożyteczne w naszym ogrodzie i wpływają np. na dobrą strukturę ziemi. Jednak współpracują one z mszycami, od których dostają słodki, lepki sok w zamian za ochronę. W takim przypadku powinniśmy je odgonić od zaatakowanych roślin. Wystarczy posypać mrowisko proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną. Możesz również zrobić napar z silnie pachnących ziół,szczególnie mięty i lawendy, którymi zalejesz mrowisko.

krety i nornice: nie lubią silnych zapachów, dlatego w każdym kopcu i dołu, który znajdziesz, umieść sierść psa czy kota, czosnek wraz z silnie pachnącymi roślinami jak aksamitki, rozmaryn czy lawenda.wykorzystaj

czosnek: sam w sobie jest lekarstwem dla naszych roślin. Jedną "tabletkę" (czyli ząbek) czosnku umieść w glebie przy pomidorach lub innych roślinach, które są zagrożone chorobami pleśniowymi. Napary z czosnku chronią roślinę nad ziemią, a ząbki w glebie pod i są niezawodne w chorobach czy przy atakach insektów czy gryzoni.

zioła: działają podobnie jak czosnek, sadzone obok warzyw czy krzaczków owocowych mogą odstraszać insekty czy gryzonie, a do tego chronią przed chorobami. Niektóre z nich jak np. ogórecznik czy bazylia, niekiedy wpływają na lepszy smak swoich współtowarzyszy.


Wypróbuj: lawendę, rozmaryn, aksamitki, ogórecznik, bazylię, majeranek, miętę

ostróżka: jest rośliną trującą dla ludzi i zwierząt, więc bądź z nią ostrożny. Najskuteczniej działa na gąsienice.

skrzyp: ma podobne właściwości co do czosnku, najlepszy będzie zbierany w lipcu i sierpniu. Użyj go na oprysk lub nawóz, ponieważ wzbogaca on glebę i działa przeciwgrzybiczo.

pokrzywa: w formie gnojówki powinna być rozcieńczona, ale jako oprysk na insekty można używać bez dodatku wody.przydatne
Obsługiwane przez usługę Blogger.