sposób na umierające zioła z doniczek


rozmaryn


Czy Twoja bazylia ze sklepu umarła po kilku dniach? Nie bój się, to nie Twoja wina. Zioła w doniczkach, kupione w supermarkecie i zabrane do domu, marnieją zazwyczaj w dwa tygodnie po zakupie. 

Dlaczego tak się dzieje i czy te rośliny da się uratować? 

Powód jest prosty - zioła uprawiane na masową skalę, są wysiewane na szybko oddającym składniki mineralne torfie. Do tego w połączeniu ze stałą temperaturą, światłem, i nawożeniem (a wszystko to w szklarni!) sprawia, że rośliny dają obfity plon w bardzo krótkim czasie. 

Jednak zabranie ich ze szklarni, umieszczenie w chłodni, następnie w sklepie, a potem jeszcze na naszej półce, to wielki szok i stres dla tych żywych organizmów. A co najważniejsze, w jednej takiej doniczce zazwyczaj znajduje się tyle roślin, że spokojnie moglibyśmy obsadzić nimi 4-5 znacznie większych doniczek. Roślinom brakuje miejsca, składników mineralnych i warunków do życia, dlatego szybko umierają.

Żeby zapobiec przedwczesnemu umieraniu roślin ze sklepu, po prostu przesadzamy je w nowe miejsce. Obojętnie czy do gruntu, czy do donicy. Wystarczy wyjąć ziółko z oryginalnej doniczki, zdecydowanie rozerwać zbitą bryłę korzeniową i podzielić ją na pojedyncze rośliny czy mniejsze grupy. 

Po przesadzeniu ustawiamy doniczkę w półcienistym miejscu. Inaczej na pełnym słońcu, po przesadzaniu, roślina może się poparzyć lub szybko wysuszyć. Po 1-2 tygodniach sadzonki będą mieć nowe pędy i odrosty. Część ziół jest wieloletnia, więc posadzone raz, będą cieszyć nasze oczy i podniebienie latami.


Pamiętajmy, że lepiej ścinać całe gałązki (co pobudza rośliny do krzewienia się) niż obrywać pojedyncze listki.krok po kroku


1. Przytrzymujemy osłonkę, łapiemy całą roślinę i wyciągamy. Jeżeli nie chce wyjść, sprawdzamy, czy korzenie nie wystają przez dziurki na dole. Jeżeli tak, śmiało je usuwamy.

 

2. Rośliny rozrywamy rękoma lub rozcinamy ostrym nożem. Staramy się uzyskać w miarę podobne sadzonki, mogą być takie jak na zdjęciu czy mniejsze. Jeżeli jest to roślina, która rośnie pojedynczo w doniczce (szałwia, rozmaryn) i tak warto ją przesadzić, by dodać nowej ziemi oraz trochę porozrywać jej zbite korzenie, by lepiej rosły.


3. Sadzonki przesadzamy do różnych doniczek lub do jednej, znacznie większej. Używamy zwykłej ziemi "z worka". Rośliny możemy posadzić również prosto do gruntu.


4. Po przesadzeniu podlewamy i dajemy odpocząć roślinie minimum tydzień.


zioła wieloletnie
lubiące słońce:  
oregano, tymianek - zioła te rosną w kępie, warto je rozdzielać co roku
lubczyk, szałwia, hyzop, estragon - najlepiej by rosły pojedynczo w doniczkach

lubiące cień lub półcień:

mięta, melisa, szczypiorek, pietruszka naciowa, rukiew wodna - zioła te rosną w kępie, warto je rozdzielać co roku

zioła sezonowe
lubiące słońce: 
rozmaryn (można przezimować w ciepłym miejscu, rośnie pojedynczo) cząber - rozdzielamy na pojedyncze rośliny, majeranek - rośnie w kępie

lubiące cień lub półcień: 

bazylia - rozdzielamy na pojedyncze rośliny, kolendra - może rosnąć w kępie

Obsługiwane przez usługę Blogger.