sadzenie jesiennych cebulek

15:33


sadzenie jesiennych cebulek

Od końca lutego i do początku kwietnia, zakwita niewiele gatunków roślin. Jednak wszelkie zapylacze budzą się wtedy z zimowego snu, są głodne i szukają pożywienia. Jeżeli nauczmy je, że nasz ogród jest dla ich stołówką przez prawie 10 miesięcy, zamieszkają w nim, pomagając nam w osiągnięciu obfitych plonów. A do tego, gdy zaczną kwitnąć, to znak dla nas, że zaczął się nowy sezon.

W tym celu jesienią sadzimy cebulki czy sadzonki kwiatów, którym niestraszne jest zimno i zakwitają z pierwszymi cieplejszymi dniami wiosny. Większość z nich jest łatwych w uprawie i może rosnąć naprawdę wszędzie, zazwyczaj na rabacie kwiatowej, trawniku, polance, pod krzewami i drzewami czy doniczkach. 

Do końca maja-czerwca większość z nich zanika i robi miejsce dla kolejnych roślin. Jeżeli wybierzesz różne odmiany jednej rośliny, odpowiednio dobrane mogą kwitnąć nawet przez 2 miesiące. Dodatkowo, większość z nich rozsiewa się sama lub obficie rozmnaża z cebulek, więc warto raz zainwestować w ich większą liczbę, by potem w następnych latach uzupełniać ewentualne braki. Sadź je grupami (minimum 5 w jednym miejscu), bo wtedy najlepiej się prezentują.

Wszystkie możemy sadzić od końca września do grudnia. Ważne, by ziemia jeszcze nie była zamarznięta i można było w niej z łatwością kopać. 

rośliny cebulowe (okres kwtnienia)
szafirki (kwiecień)
hiacynty (kwiecień)
tulipany (maj-czerwiec)
żonkile (maj-czerwiec)
cebulice (marzec-kwiecień)
zawilce/anemony
krokusy (marzec)
przebiśniegi (luty-marzec)
lilie (czerwiec)
piwonie i piwonie koperkowe (czerwiec)
irysy (czerwiec)
czosnki ozdobne (czerwiec)
szachownice (maj)

uprawiane z nasion lub sadzonek:
pierwiosnki (marzec)
miodunki (marzec)
orliki (maj)
ranniki (kwiecień)
fiołki (kwiecień)
ziarnopłon (marzec)
ciemierniki (styczeń-marzec)
naparstnice (maj)
niezapominajki (maj)
bratki (maj)
posłonki (kwiecień)

Rośliny o dużych cebulach sadź głęboko, na 10-15 centymetrów wgłąb ziemi, mniejsze rośliny na około 10 centymetrów. Jednak upewnij się co do indywidualnych wymagań roślin, zazwyczaj są one umieszczone na ich opakowaniu.

Warto również posadzić w ogrodzie oczar, to drzewo, które zakwita już w styczniu. Chociaż lilie, piwonie, irysy i czosnki kwitną na początku lata, to właśnie czas by je sadzić. Nie zapomnij również o zwykłym czosnku, który potrzebuje okresu chłodu w gruncie, żeby zawiązał duże główki. Posadzić również możesz topinambur czy chrzan, nie zapomnij o krzewach i drzewach owocowych.

Obsługiwane przez usługę Blogger.